Ciągła huśtawka cen paliw na światowym rynku sprawia, że chcemy jeździć coraz bardziej ekonomicznie. Oszczędna jazda samochodem ostatnimi czasy stała się bardzo popularnym tematem. Czy oznacza to jednak rezygnację z dynamiki podróżowania? Na całe szczęścia dynamika w pewnym zakresie jest więc wskazana. Oszczędna jazda dieslem czy też benzyną niewiele się od siebie różni, a stosowanie się do prostych reguł, pozwala sporo zaoszczędzić.
Oszczędna jazda samochodem w mieście i na autostradzie
Niestety styl jazdy w gęsto zabudowanym obszarze miejskim oraz na ruchliwej autostradzie, dosyć znacznie się różni. Nadal jednak pewne reguły eco-drivingu dotyczyć będą każdych warunków. Przede wszystkim ważna jest dokładna obserwacja drogi i przewidywanie niebezpiecznych lub zakłócających ruch sytuacji. Zarówno w mieście, jak i na drodze szybkiego ruchu, należy przewidywać możliwy rozwój warunków i reagować na nie. Podobnie jest z przyspieszaniem. Jeżeli sytuacja na to pozwala, oszczędniej jest przyspieszać dynamicznie z wciśniętym do ¾ głębokości pedałem gazu, niż rozpędzać się w trybie żółwia.
W warunkach miejskich należy obserwować kluczowe elementy infrastruktury, takie jak zmieniające się światła dla pojazdów czy też przejścia dla pieszych. Nie warto gwałtownie rozpędzać się tylko po to, aby za 5 sekund zatrzymać się w korku. Oczekując na zmianę świateł z czerwonego na zielone, warto zerkać na sygnalizację dla pieszych. Można w ten sposób przewidzieć zmianę świateł dla pojazdów i na spokojnie przygotować się do ruszenia. W przypadku podróżowania po drogach szybkiego ruchu, należy utrzymywać płynne tempo ruchu, zachowując bezpieczny odstęp pomiędzy pojazdami. Widząc przeszkodą lub korek przed sobą, warto zwolnić odpowiednio wcześniej.. Warto wziąć pod uwagę fakt, że powyżej prędkości 120 km/h, opory powietrza zauważalnie wpływają na zużycie paliwa.
Oszczędna jazda dieslem i benzyniakiem
Charakterystyka pracy silników diesla czyli o zapłonie samoczynnym oraz silników benzynowych, jest zdecydowanie różna. Silniki diesla osiągają najwyższy moment obrotowy w niskich i średnich prędkościach obrotowych, podczas gdy silniki benzynowe należy wkręcać zdecydowanie wyżej.
Warto dodać, że zarówno starsze oraz nowsze silniki benzynowe, dużo lepiej znoszą warunki eco-drivingu, niż w przypadku samochodów z silnikami diesla. Jazda na zbyt niskich obrotach w przypadku silników o zapłonie samoczynnym, znacząco wpływa na żywotność takich podzespołów jak turbosprężarka czy dwumasowe koło zamachowe. Najbezpieczniej utrzymywać obroty silnika diesla na poziomie co najmniej 1,5 tys. obr./min.
Oszczędna jazda autem – podsumowanie
Zbierzmy więc wszystkie informacje, które mogą przydać się przed planowaniem podróży oraz w jej trakcie, tak aby znacząco zminimalizować koszty paliwa.
- Przyspieszaj dynamicznie z wykorzystaniem maksymalnego momentu obrotowego silnika.
- Na bieżąco analizuj sytuację na drodze i przewiduj możliwe zakłócenia oraz zagrożenia.
- Unikaj jazdy na luzie i hamuj silnikiem tak często jak to możliwe. Oszczędzasz wtedy paliwo oraz elementy układu hamulcowego.
- Nie rozgrzewaj samochodu na postoju. Ruszaj 5-10 sekund po jego uruchomieniu.
- Sprawdzaj ciśnienie opon.
- Nie zabieraj ze sobą zbędnego bagażu. Bardziej obciążony samochodów, pali więcej.
- Podczas kilkuminutowego postoju, wyłącz silnik. Jego ponowne uruchomienie wymagać będzie mniejszej ilości paliwa, niż ciągła praca przez kilkadziesiąt sekund.
- Jeżeli nie ma takiej konieczności, nie uruchamiaj klimatyzacji. Parkuj samochodów w cieniu, a podczas jazdy ze średnimi prędkościami, otwórz okno lub szyberdach. Uruchomiona klimatyzacja może zwiększyć spalanie nawet o 2l/100km.
Samochody, którymi dysponuje nasza wypożyczalnia samochodów, wyposażone są w ekonomiczne i mocne silniki benzynowe oraz wysokoprężne. Wybierając ofertę naszej wypożyczalni masz pewność, że otrzymujesz samochód czysty, zadbany, ubezpieczony oraz niezawodny. Poznaj ofertę naszej wypożyczalni samochodów w Bochni.