Zarówno przed zakupem, jak i wypożyczeniem samochodu, bierzemy pod uwagę rodzaj stosowanego w nim paliwa. O ile w przypadku wynajmu okazjonalnego, nie powinno to stanowić większej różnicy, tak podczas wynajmu krótko- i długoterminowego, różnice pomiędzy silnikami diesla i benzynowymi, z pewnością będą zauważalne. Co więc będzie lepszym rozwiązaniem – diesel czy benzyna? Wyjaśnijmy to!
Diesel czy benzyna – różnice w działaniu
Nie trzeba dobrze znać się na silnikach spalinowych aby wiedzieć, że charakterystyka pracy i użytkowanie samochodów zasilanych benzyną oraz olejem napędowym, w mniejszym lub większym stopniu się różni. Nawet dla przeciętnego laika, dźwięk wydobywający się spod maski będzie świadczył o rodzaju zamontowanego silnika.
Silnik benzynowy jak sama nazwa wskazuje, wytwarza energię ze spalania benzyny. Do jej zapłonu dochodzi na skutek iskry, która wytwarzana jest przez świecę, zamontowaną w komorze spalania. Silnik wysokoprężny czyli potocznie nazywany silnikiem diesla, do właściwego działania wymaga paliwa, które samoczynnie spala się pod wpływem wysokiego ciśnienia oraz temperatury. W tym celu wykorzystuje się najczęściej olej napędowy. Silnik diesla, w przeciwieństwie do silnika benzynowego, nie posiada świecy zapłonowej (mieszanka paliwowo-powietrzna spala się samoczynnie). W jej miejsce zamontowana jest świeca żarowa, która podgrzewa komorę spalania i ułatwia rozruch silnika.
Zalety i wady silnika benzynowego
Wypożyczenie samochodu z silnikiem benzynowym, będzie dobrym wyborem, jeżeli chcemy poruszać się głównie po mieście i na krótkich dystansach. Silniki te szybko się rozgrzewają a więc wcześniej osiągają temperaturę roboczą. Jest to szczególnie widocznie w okresie zimowym. Osoby kupujące samochody z silnikami benzynowymi docenią fakt, że są one tańsze w zakupie oraz eksploatacji. W przypadku wynajmu samochodu, nie trzeba zwracać na to uwagi – koszty zakupu oraz napraw ponosi wypożyczalnia samochodów. Wadą silników benzynowych jest nieco większe spalanie w porównaniu do silników diesla oraz mniejszy moment obrotowy w przypadku pojazdów średniej klasy.
Zalety i wady silnika diesla
Silniki o zapłonie samoczynnym (potocznie nazywane ropniakami) zdecydowanie przeznaczone są na dłuższe trasy. Dłużej się nagrzewają, jednak po osiągnięciu temperatury roboczej, pracują wydajniej niż silniki benzynowe. Niestety generują więcej zanieczyszczeń powietrza i mogą sprawiać problemy podczas rozruchu w okresie zimowym. Mają też nieco gorszą kulturę pracy. Decydując się na zakup samochodu z silnikiem diesla, trzeba liczyć się z większymi kosztami napraw, które wynoszą niekiedy nawet połowę lub więcej wartości całego auta. Sporym problemem dla posiadaczy samochodów z doładowanymi silnikami diesla jest ryzyko rozbiegania silnika, które może zakończyć się wręcz tragicznie.Korzystając z wypożyczalni samochodów, nie trzeba jednak zwracać na to uwagi.
Benzyna czy diesel – podsumowanie
Charakterystyka pracy silnika diesla oraz silnika benzynowego znacząco się różni. Silniki benzynowe idealnie wpasują się w miejskie podróże i sporadyczne, niedalekie wyjazdy. Silniki diesla natomiast przeznaczone są do ciężkiej i długotrwałej pracy. Idealnie spiszą się podczas dalekich podróży i jazdą autostradą. Jeżeli planujesz zakup samochodu, wybór odpowiedniego rodzaju silnika będzie bardzo istotny. W grę wchodzi bowiem długoletnia eksploatacja. Z kolei wypożyczając samochód, nie musisz przejmować się kosztami serwisu czy napraw – wszystko to leży w naszej kwestii. Najważniejsze, że dostajesz pojazd w pełni sprawny, czysty i bezpieczny.