Wybór odpowiedniego samochodu dla początkującego kierowcy to nie lada wyzwanie. Rynek wtórny przesycony jest modelami aut z całego świata. Przeważają modele sprowadzane z zachodniej Europy, USA oraz produkcji japońskiej i koreańskiej. Jaki więc pierwszy samochód dla młodego kierowcy będzie najlepszy? Co wybrać, aby składka na ubezpieczenie OC nie była zbyt wysoka? Sprawdźmy to.
Koszty utrzymania pierwszego samochodu
Niestety temat poszukiwań odpowiedniego samochodu trzeba zacząć od kosztów jego utrzymania. O tym ile kosztuje utrzymanie samochodu pisaliśmy w osobnym artykule, ale warto w skrócie przedstawić na jakie wydatki muszą liczyć się młodociani kierowcy. Nie licząc kosztów zakupu auta, już na starcie trzeba opłacić składkę ubezpieczeniową. Dla osoby młodocianej stawki te mogą wynosić nawet powyżej tysiąca złotych za 12-miesięczną polisę OC. Do tego trzeba doliczyć koszt przerejestrowania samochodu, ewentualnego przeglądu technicznego, opłat skarbowych i celnych.
Warto również zainwestować w wymianę podstawowych filtrów i płynów eksploatacyjnych. Posiadacze nowo nabytych pojazdów bardzo często decydują się także na wymianę paska rozrządu, którego awaria może przysporzyć niemałych problemów. W przypadku starszych i mocno wyeksploatowanych pojazdów, warto nieco zaoszczędzić na wymianę opon oraz akumulatora. Do kosztów utrzymania należy doliczyć coroczne przeglądy techniczne, naprawy bieżące, konserwacyjne oraz rzecz jasna koszty paliwa.
Samochód dla młodego kierowcy – jaki silnik?
Silnik w samochodzie to jeden z najważniejszych aspektów, który należy wziąć pod uwagę. Na rynku dostępne są pojazdy z silnikami benzynowymi, diesla, hybrydy, elektryczne oraz z instalacją LPG. Jaki silnik w pierwszym samochodzie będzie najlepszy? Zdecydowanie polecamy wybrać modele zasilane silnikami benzynowymi lub z dodatkową instalacją gazową. Samochody te są odczuwalnie tańsze, niż modele zasilane olejem napędowym. Jednocześnie koszty eksploatacji takiego samochodu nie obciążą znacząco portfela. Szczegóły można znaleźć we wcześniejszym wpisie na naszym blogu: Diesel czy benzyna.
Jaka pojemność silnika na pierwszy samochód będzie odpowiednia? Najlepiej celować w silniki o standardowych pojemnościach czyli od 1,2 do 2,0 litra. Większe jednostki lepiej sprawdzą się na dłuższych dystansach, podczas gdy mniejsze silniki będą idealne do częstej jazdy miejskiej.
Jaka marka samochodu dla młodocianego kierowcy?
Opierając się na większości badań rynkowych, młodzi kierowcy najczęściej wybierają pojazdy marki VW, Audi oraz BMW. Kolejni w rankingu są producenci samochodów FIAT, Opel oraz Ford. Należy jednak mieć nas uwadze, że pojazdy zdolne do osiągnięcia wyższych prędkości, należą do grupy większego ryzyka wypadkowości. Stąd też składki ubezpieczeniowe w przypadku takich egzemplarzy będą odpowiednio wyższe. Marka oraz model samochodu bardzo często determinuje również ceny oraz dostępność części zamiennych. Warto zatem przed wyborem konkretnego auta zapoznać się z tym tematem. Może się okazać, że zakup pierwszego samochodu będzie wysoce opłacalny, jednak jego naprawa wyssie ostatnie grosze z portfela kierowcy.
Jak płacić mniej za ubezpieczenie OC?
Wydatki na obowiązkowe ubezpieczenie OC to z pewnością największe, coroczne obciążenie dla młodocianego kierowcy. Istnieje jednak kilka istotnych czynników, które mają wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej. Przede wszystkim mniej płacą posiadacze popularnych marek samochodów, o niewielkiej pojemności silnika. Tu natomiast trzeba podkreślić, że mniejszą składkę OC zapłacimy za auto nowszej produkcji, niż w przypadku kilkunastoletnich egzemplarzy. Aby płacić mniej za ubezpieczenie pierwszego auta, warto również prześledzić indywidualne korzyści i rabaty, uwzględniane przez konkretnych ubezpieczycieli. Niekiedy za samą płatność online można zaoszczędzić nawet do kilku procent.
Przypominamy również, że nasza wypożyczalnia samochodów oferuje pojazdy z silnikami benzynowymi oraz diesla. Samochody te są w pełni ubezpieczone i przygotowane do jazdy. Zapraszamy do skorzystania z oferty zarówno przez mniej, jak i bardziej doświadczonych kierowców.