Site icon Blucar

Jak sprawdzić i wymienić płyn hamulcowy?

Jak sprawdzić i wymienić płyn hamulcowy

Płyn hamulcowy pełni w pojeździe bardzo istotną rolę. Jego zadaniem jest przeniesienie siły wywieranej na pedał hamulca bezpośrednio na klocki hamulcowe. Niestety wielu kierowców zapomina o jego regularnej wymianie i co gorsza – sprawdzaniu jego poziomu. Jazda na starym płynie hamulcowym może przyczynić się do poważnego zagrożenia bezpieczeństwa nie tylko użytkowników pojazdu, ale również innych uczestników w ruchu drogowym. A zatem jak sprawdzić poziom płynu hamulcowego i jak w razie potrzeby go wymienić? W dzisiejszym artykule poruszymy te tematy i odpowiemy na pytanie: Co ile wymieniać płyn hamulcowy? Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem!

Do czego służy płyn hamulcowy?

Do zadań płynu hamulcowego należy:

Sprawdź również nasz inny poradnik: PB 95 czy 98 – która benzyna jest lepsza?

Jaki płyn hamulcowy? Nie oszczędzaj na jakości!

Bardzo ważna jest nie tylko prawidłowa ilość płynu hamulcowego, ale również jego jakość. Płyn hamulcowy kiepskiej jakości z czasem może negatywnie wpływać na działanie całego układu. Wydłuża się droga hamowania, a temperatura wrzenia cieczy ulega zmniejszeniu. Sytuacja ta jest szczególnie niebezpieczna podczas silnej eksploatacji samochodu i częstego hamowania np. przy zjazdach ze wzniesienia. Wrzenie płynu hamulcowego doprowadza do zapowietrzenia układu hamulcowego, co w konsekwencji oznacza brak możliwości skutecznego wyhamowania pojazdu.

Czy można mieszać płyn hamulcowy? Bardzo ważne jest to, aby unikać mieszania różnych płynów hamulcowych. Nie zaleca się również stosowania płynów hamulcowych o większej temperaturze wrzenia niż zaleca to producent samochodu. Dodamy jeszcze, że nasza wypożyczalnia samochodów Bochnia oferuje samochody w pełni sprawne techniczne. Decydując się na skorzystanie z usług wypożyczalni masz pewność, że w Twoje ręce trafi pojazd gotowy do jazdy nawet w trudnych warunkach!

Miękki pedał hamulca – co to oznacza?

Warto poruszyć temat miękkiego pedału hamulca w samochodzie. Jest to bardzo ważna wskazówka dla użytkowników pojazdów, ponieważ może oznaczać niedobór płynu hamulcowego w układzie. O ile w codziennym użytkowaniu może to nie przeszkadzać, tak w momencie zagrożenia i hamowania awaryjnego będzie to stanowić ogromne wyzwanie. Z tego względu tak istotne jest, aby utrzymywać właściwy poziom oraz jakość płynu hamulcowego.

Najgorszym okresem jest pora jesienno-zimowa. To właśnie wtedy do płynu hamulcowego przedostaje się najwięcej wilgoci. To właśnie ona bardzo niekorzystnie wpływa na właściwości cieczy. Im więcej wody, tym mniejsza temperatura wrzenia płynu hamulcowego, a w konsekwencji utrudnione zatrzymanie pojazdu w sytuacjach awaryjnych. Co gorsza, woda zawarta w płynie hamulcowym może zamarzać w niskich temperaturach, a to już sytuacja skrajnie niebezpieczna.

Jak sprawdzić poziom płynu hamulcowego?

Sprawdzenie poziomu płynu hamulcowego nie wymaga od kierowcy specjalnych umiejętności. Wystarczy szybkie spojrzenie na zbiornik wyrównawczy, który znajduje się w pod maską samochodu. Poziom płynu hamulcowego powinien znajdować się blisko punktu oznaczonego jako “MAX” lub nieznacznie poniżej. W nowoczesnych pojazdach kontrolą poziomu tego rodzaju płynu eksploatacyjnego zajmuje się zaawansowana elektronika. Nie jest to jednak narzędzie w 100% bezawaryjne i nic nie zastąpi rzucenia okiem na fizyczny stan płynu w zbiorniku.

Kiedy i jak wymienić płyn hamulcowy?

Już na wstępie musimy powiedzieć, że wymiana płynu hamulcowego nie wiąże się z dużym wydatkiem. Zgodnie z ogólnie przyjętą regułą, płyn hamulcowy należy wymienić, gdy zawartość w nim wody sięgnie powyżej 1%. Zbadanie takiego stanu rzeczy jest z jednej strony bardzo proste, ale jednocześnie wymaga zaopatrzenia się w podstawowy sprzęt, czyli specjalne mierniki elektroniczne.

Co ile wymieniać płyn hamulcowy? Najlepiej jest trzymać się zaleceń producenta, zawartych m.in. w instrukcji użytkowania pojazdu. Standardem jest trzymanie się limitu 30 tys. km. Zdrową praktyką jest także wymiana płynu hamulcowego przy okazji wymiany klocków hamulcowych. Co do kosztów wymiany, najczęściej zamykają się one w kwocie paruset złotych. Sam płyn hamulcowy nie należy do skrajnie drogich płynów eksploatacyjnych. Koszty robocizny będą natomiast różnić się do rodzaju pojazdu oraz stopnia zaawansowania układu hamulcowego.

Czy można wykonać to samodzielnie? Jak dolać płyn hamulcowy? Jeżeli znasz podstawowe działanie układu hamulcowego i wiesz w jaki sposób go odpowietrzyć – nic nie stoi na przeszkodzie abyś wykonał to sam! Pamiętaj jednak, że o ile w przypadku starszych samochodów będzie to niezbyt skomplikowane, tak nowe modele wyposażone w specjalne układy elektroniczne z pewnością Ci tego nie ułatwią. Praca z hamulcami to również ogromna odpowiedzialność. Dlatego lepiej jest oddać samochodów w ręce doświadczonego mechanika.